روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

گلستان, ایران

رایگان

موزه های استان گلستانموزه مردم شناسی علی آباد کتولموزه مردم شناسیموزه مزدم شناسی آزادشهرموزه های استان گلستانموزه حیات وحشموزه های استان گلستانموزه مزدم شناسی آزادشهرموزه حیات وحش
بارگزاری نقشه

موزه هایی که در استان وجود دارند به چند دسته تقسیم می شوند: موزه های تاریخی، کاخ موزه، موزه های صنایع دستی، موزه های تاریخ طبیعی، موزه های مردم شناسی، موزه های حیات وحش و پارک موزه

رزرو این رویداد : به زودی

تاریخ برگزاری : ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶

موزه

موزه‌ها ابزاری مهم برای تبادل فرهنگی، غنی‌سازی فرهنگی و ایجاد درک متقابل، همکاری و صلح میان مردمان است. چرا که فرهنگ و تمدن هر قوم و ملّتی از طریق اشیاء و وسایلی که در موزه ها جمع آوری شده، شناخته می شود. از راه های شناخت اقوام گذشته و آشنایی با نحوه زندگی آن‌ها، از طریق موزه ها به دانش آموزان و دانشجویان آموزش داده می شود. تاریخ، حافظه زنده جمع است و بی آن، بشر فاقد شناسنامه خواهد بود. این حافظه و شناسنامه، ابزار ویژه خود را دارد که به صورت دست افزارهای سنگی و فلزی تراشیده و نتراشیده، ساخته و ناساخته، تندیس ها و یادمان های کوچک و بزرگ، سنگ نوشته ها، مکتوبات و حتی روایات شفاهی و فرهنگ عامه جلوه می کند و بشر از دیرباز در گردآوری و نگاهداری آن ها کوشیده است. موزه، یکی از مکان هایی است که بشر برای حفظ این دستاوردها به کار می گیرد و آن را چنین تعریف می کنند: «ساختمانی عمومی است (متعلّق به دولت یا در اداره دولت) که آثار هنری در آن نگاهداری می شود. به عبارت دیگر، مؤسسه ای است که به بهترین شکل، پدیده های طبیعی و کارهای بشری را نمایش می دهد. موزه به حفظ شناسنامه بشر و تقویت حافظه جمعی کمک می کند و در نتیجه، به صورت رکن عمده ای از تاریخ در می آید.

روز جهانی موزه

گسترش موزه های دنیا و همکاری همه جانبه ی علمی ، فرهنگی و صنعتی، در جهت دستیابی به اهداف فرهنگی از طریق هماهنگ ساختن اقدامات بین المللی و تدوین برنامه هایی مؤثر است که دارای خطوط اساسی همکاری مشترک و دو جانبه بین مردم و موزه ها در سطح جهانی باشد .
بر اساس همین عقیده،در قطعنامه ی شماره ی پنج ِ دوازدهمین مجمع عمومی کمیته ی بین المللی موزه ها ایکوم (ICOM) که در ۲۸ مه ۱۹۷۷ میلادی درمسکو برپا شد ، روز ۱۸ مه برابر با ۲۸ اردیبهشت به عنوان روز جهانی موزه ها اعلام شد و از آن سال در روز جهانی موزه درهمه ی کشورهای عضو ، مراسمی به مورد اجرا گذاشته می شود.

اهداف موزه ها

اهداف موزه ها به طور طبیعی برگرفته از ساختار و موضوعیت موزه ها است درایم مورد ایکوم اهداف معنوی موزه ها را در دستور کار خود قرار می دهد.
در مجموع اهداف کلان برکار موزه ها به شرح زیر است.
۱- پژوهش در آثار و شواهد برجای مانده از گذشته و محیط زیست انسان
۲- گردآوری و نگه­داری آثار
۳- بهره برداری معنوی از آثار
۴- ایجاد ارتباط بین آثار
۵- به نمایش گذاردن آثار به منظور بررسی و بهره وری
در راستای دستیابی به این اهداف علاوه بر موزه ها نهادهای علمی، فرهنگی و اجتماعی دیگر نیز همپای موزه ها عمل می­کنند.
۱- نهادهایی که حفظ، نگهداری و نمایش آثار را در تالارهای نمایش ایجاد می کنند. آثاری که پیوسته به وسیله کتابخانه ها و مراکز بایگانی، نگهداری و تأمین می شوند.
۲- اماکن و آثار باستانی تاریخی ، طبیعی و مردم شناسی که به علت فعالیت در زمینه های گردآوری، حفظ، نگهداری و نمایش آثار باستانی دارای اهمیت هستند.
۳- مؤسساتی از قبیل باغ های حیوان شناسی، گیاه شناسی، نمایشگاه جانوران خشکی و موجودات آبزی و … که نمایشگر تاریخ موجودات زنده هستند.

خالی

0% از مهمانان توصیه

0 از 5 ارزیابی مهمان

بدون بررسی


نظرات این رویداد

نظری ثبت نشده
You must ورودبرای نوشتن بررسی